Wierzba wypuści nawet z patyka wiktów.

Wierzba urośnie nawet spośród patyka gałęzi.

Korzystając z taką okoliczność, zdołamy dzięki niej sporządzić zadziwiające formy żywopłotu. Na skutek tego nasz żywopłot nabędzie niespotykany wygląd oraz będzie się rekomendować wśród żywopłotów w otoczeniu.

Wzrastające na posessji oraz bagiennych torfowiskach wierzby od zamierzchłych czasów zadomowiły się w domowych parkach. Doceniliśmy je poprzez naturę i wiosenne kociaczki. Nie są kłopotliwe, żądają wyłącznie do licha i trochę wilgoci oraz nieco słońca. Zadowolą się niemal każdą ziemią.

Mało roślin umie także równie ekspresowo ożywiać utracone odnogi oraz odrośle. Wierzby nader swobodnie rekonstruują także swój system korzeni. Wystarczy, że ścięty albo nawet uszkodzony odrost w zwilgotniałej glebie po jakimś czasie ukorzeni się oraz sprezentuje zaczątek kolejnemu drzewu. Wybitna osoba wpadła na myśl, by spośród wierzb produkować plątane sztachety w płocie czy też parkany zalane liśćmi. Zapewne należałoby dysponować tak twórcze płot. Najpoprawniej do wybudowania takiego płotu wykorzystać poniższe gatunki wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, oraz jej liczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te typy wierzby na ogrodzenia mają parę wzajemnych cech:

aktywują prostolinijne, długie oraz nadzwyczaj elastyczne pędy – przez wzgląd na to można swobodnie modelować postać ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po obcięciu- w skrótowym okresie zdołamy wypleść skończone przęsło na płot;
niebywale bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej mądrości do założenia takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Kiedy posiadamy już projekt na kształt ogrodzenia, musimy postarać się o pasujące wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Niestety, wyszukanie ich w wymogach typowych jest problematyczne, ponieważ dziko rosnące krzewy z rzadka emitują wielce długie a zarazem prostolinijne pędy. Najakuratniej jest założyć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie należało zaczekać kilka latek.

W celu ujęcia plantacji wierzby na ogrodzenie przesiejmy wpierw położenie w ogrodzie, malutko przez nas nawiedzane oraz w żadnym razie widoczne.Wiosną, w marcu lub w kwietniu, posadźmy w ową stronę flancy, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad zastosujmy zdrewniałe wierzbowe roczne witki rozciągłości 25-30 cm, które zdołamy dostać z dziko rosnących roślin. Przed posadzeniem trzeba je zanurzyć na 24 godziny w głębi, by się odpowiednio napiły, po czym wkopać w glebę, tak ażeby wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny ekspresowo się gęstnieją, zatem powinny rozwijać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok albo dwa przystajemy roślinom bez ograniczeń stawać się, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy nieczęsto przewyższają 2m, przeto na dłuższe musimy zaczekać bodaj jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku aż do kilkunastu witek, które wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s