Żywe ogrodzenie inaczej żywopłoty

Żywe mury lub jak kto woli żywopłoty

Żywopłoty w większości wypadków spełniają podobną rolę jak ogrodzenia farmerskie, choć nierzadko służą tez za dekoracje. Najczęściej takie mury buduje się w nasłonecznionych miejscach, w których migiem rosną i mocno się zagęszczają. Wiele czaru posiadają tez takie żywe ploty, jakie wiodą przez zacienione zakamarki skweru. Ciemna zieleń roślin wraz z transparentna tu i ówdzie gmatwanina witek względnie kwiatami komponują zajmujące uwagę widoki,natomiast życiodajna wilgoć, bijąca od zanurzonej w ciemnościach ziemi , powoduje iż nawet mały spacer pośród ogrodzenia wycisza oraz relaksuje.

Budując ogrodzenie w Poznaniu z żywych roślin, wypada zerknąć na role takiego parkanu, warunki które bywają w skwerze, a także nasze preferencje oraz czas który zdołamy poświecić na jego uprawę. Żywe ogrodzenia o naturalnym pokroju same wzrastają, nierzadko również bardziej intensywnie rozkwitają, lecz potrzebują też bardzo dużo przestrzeni. Geometryczne bądź starannie wykończone zielone ogrodzenia w Poznaniu mogą być niesłychanie cienkie, lecz powinno się je często zmniejszać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszta zakupu roślin na plot. Jest wiec nad czym się myśleć, bowiem takie żywopłot konstruuje się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający bywa roślinny parkan o wielkości około półtora m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, bardzo popularny w chwili obecnej na żywopłoty modelowane. Ma on sporo atutów:
• jest mało absorbujący,
• odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
• błyskawicznie rośnie,
• regularnie podcinany schludnie się zagęszcza i nie żółknie od korzeni,
• w rejonach o umiarkowanym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego łodyg okłada niedostępny dla wzroku parkan,
• jest niedrogi w utrzymaniu.

Ligustr można zastąpić irga połyskująca-jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony ogrodu, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s